Днес по всяка вероятност ще отидете до супермаркета да напазарувате. Търсейки свежа, здравословна храна с много белтъчини и малко захар, със сигурност ще отсеете “манджите” в консерва, чипсове, сладолед, калорични бисквити, замразени пици – храни, произведени в завод, и обикновено с еднакъв вкус, независимо откъде си ги купувате. Discovery са изредили 10 интересни и любопитни факта за тези продукти, които със сигурност ще ви отворят очите. И не, в тази статия няма да пропагандираме здравословното хранене – няма смисъл да се повтаряме.
1. На всяка 16-та от секундата се появява по едно десертче Twinkie
Tiwnkie-тата са прости кексчета със сметана или друг вид пълнеж, които са много популярни на запад. Компанията-производител Hostess произвежда 500 милиона броя от десертчето, които до едно отиват в пазарската количка на гладния американец. Простите сметки показват, че това отговаря на 1000 Twinkie-та на минута и 16 бройки на секунда. Буквално за миг от продуктовата линия на Hostess излизат четири десертчета! А за опаковането им са нужни грубо по 64,373 километра фолио годишно.
2. Ще желаете ли захар с картофките?
Напоследък чуваме отвсякъде, че пържените картофи са храна, за която трябва да забравим. Сами по себе си те съдържат толкова мазнини, колкото цяло меню, а веригите за бързо хранене ги пържат в най-евтиното олио. И в тази им разновидност те не само са мазни и високовъглехидратни, но излиза и, че са захаросани?! Картофките може да не ви сладнеят, но някои фаст фууд ресторанти ги овалват в захар, която им придава приятен златист вид при пърженето и ги прави по-хрупкави. Ето защо домашните пържени картофи не хрупат.
3. 1 вкус – 50 химикала
Човешката изобретателност е такава, че за да спести от произвеждане на натурални аромати, хранителната индустрия създава изключително комплексни формули, с които репликира вкусовете от природата. Изкуственият вариант на ягодата, например, се постига с над 50 химикала, започвайки от амил ацетат и завършвайки с разтворител. Сред тях има и други вкусотии като бензил изобутерат, фенетил алкохол и етерични масла от мента и коняк – това пък какво общо има с ягодата?!
4. Водораслите “вървят” със сладоледа
Едва ли някой от познатите ви би назовал “водорасли” като любимият му сладоледов топинг. Излиза обаче, че много от масово произвежданите сладоледи съдържат екстракт от карагинан. Той има свойствата на натурален сгъстител и се използва като стабилизатор, предпазващ лакомоството от превръщане в кристали поради температурните разлики.
5. Уорчестърският сос се прави от рибки
По-точно от малки риби аншуа, които се накисват в оцет (заедно с люспите и костта), докато се разтворят. Към полученото производителите добавят останалите съставки като моласа, чесън и люто. Това прави соса, който може би добавяте към стека, бургера или Блъди Мерито си доста хранителен, понеже аншуата съдържа прилично количество протеин и калций.
6. Бръмбарите са от полза
Ако намерите насекомо в поръчаната от ресторанта храна, това е добро основание да ви върнат парите. В хранителната индустрия е точно обратното – там ги купуват. Сещате ли се за розовия цвят на плодовите кисели млека и сокове? А за характерния червеникаво-черен цвят на Кока-Колата? Тайната съставка са смлени на прах изсушени кошинилни бръмбари, съдържащи карминова киселина.
Животинките обичат да се хранят с червените плодове на кактусите, а багрилото, произведено от тях, ще откриете в почти всичко що е розово, червено и лилаво на цвят.
Още по темата
7. Има ли сирене?
Навлизането на веригите супермаркети доведе до феномена “деликатесен продукт”, който откривате сред сиренето, кашкавала, чедъра и стоте хиляди други сиренови разновидности. Определението продукт означава, че съдържанието на сирене е по-малко от 51% - тоест повече от половината състав на “деликатеса” е емулсификатори, стабилизатори и цитрова киселина, придаваща му нещо, напомнящо вкуса на оригинала. Да, човекът наистина успя да си отгледа сирене в епруветка!
8. Бонус към бурканчето с гъби
Масовото производство означава, че храната се прави на поточни линии в огромни заводи, където може и да не е така чисто, като във вашата кухня (в нашия случай това май е добре). Вездесъщата Администрация по храните и лекарствата (FDA) е формулирала правила за това какво може и не може да попадне в произведената храна.
Сега си поемете дълбоко въздух. FDA не допуска съдържанието на DMAA в добавките, но разрешава гъбите в буркан да съдържат до 19 личинки на 100 грама продукт и до 74 кърлежа. Съществуват подобни регулации и за други масови продукти като фъстъчено масло и наденички за хот-дог. Изводът: яденето на бръмбари е напълно безопасно за вас. Ами, да ви е сладко!
Сега си поемете дълбоко въздух. FDA не допуска съдържанието на DMAA в добавките, но разрешава гъбите в буркан да съдържат до 19 личинки на 100 грама продукт и до 74 кърлежа. Съществуват подобни регулации и за други масови продукти като фъстъчено масло и наденички за хот-дог. Изводът: яденето на бръмбари е напълно безопасно за вас. Ами, да ви е сладко!
9. Замразените храни могат да са по-здравословни
Замразените храни са един от редките случаи, в които масовото производство прави здравословен продукт. Пресните зеленчуци трябва да пропътуват дълги разстояния, за да се появят в супермаркетите. Затова често ги берат преди узряването им, за да не изгният. Понеже нутриентите им се развиват, докато зреят на стъблото, преждевременното прекъсване на процеса пречи на съдържанието на витамини и антиоксиданти.
Пресните зеленчуци могат да бъдат замразени зрели, което им позволява да задържат своите полезни вещества. Разбира се, вариантът зрял и пресен си остава ненадминат.
10. Телешкото е навсякъде!
Особено в Америка, където телешкото месо си е религия. Вкусовите рецептори на американците са приучени да разпознават телешкото като “вкусно”, затова то се съдържа в продукти, където най-малко очаквате да го намерите – включително пилешките сандвичи на McDonald’s и KFC. До едно време екстрактът от телешко се е използвал и като тайна съставка за картофките на McDonald’s, но индусите, за които кравата е свещено животно, съдят веригата през 2002 за 10 милиона долара. Добра причина, тъй като картофите се водят вегетарианско ястие.
Сила БГ Тийм
Сила БГ Тийм