Зимата и студеното време могат да те изненадат неприятно и да попречат на тренировъчния режим и ежедневните ти дейности. Предлагаме ти няколко съвсем лесни и прости съвета, за да се пребориш с досадните настинки и грип и да останеш във форма през целия сезон.
1. Внимавай с капките за нос и с антибиотиците
1. Внимавай с капките за нос и с антибиотиците
Според лекарите това са две често срещани грешки, които хората правят, когато се лекуват от простуда и грип. Ако имаш вирусна инфекция като грип, капките за нос по-скоро ще ти навредят, отколкото да помогнат. Използвай ги само при настинки, като най-добрият вариант е да ги заместиш с парни инхалации, особено когато не си сигурен дали страдаш от настинка или вирус. Консултирай се с личния си лекар и го попитай наистина ли трябва да приемаш антибиотици, преди да правиш опити за самолечение. Може би това не е най-добрият подход за лечение, особено ако си хванал обикновена настинка.
2. Парни инхалации с ментол и евкалипт
Може да ти звучи твърде старомодно, но повярвай – има причина баба ти да е иузползвала точно тези средства. Този домашен лек работи! Инхалаците с евкалипт и ментол предизвикват отхрачване и дори могат да помогнат за премахване на инфекцията при настинки и грип. Препоръчваме ти да използваш органични евкалиптови и ментолови етерични масла. Ето как можеш да направиш инхалации: в тенджера загряваш вода почти до кипване, след което я махаш от котлона и добавяш няколко капки от всяко етерично масло. Постави тенджерата на стабилна повърхност на удобна за теб височина. Сложи кърпа над главата си, за да се получи нещо като „палатка“ върху тенджерата. Вдишай парата, но внимавай да не застанеш твърде близо до водата, т.к. можеш да се изгориш. Един по-лесен и вероятно по-бърз начин е да сложиш няколко капки от етеричните масла върху кърпа и да я оставиш на закачалка в банята, когато взимаш горещ душ. Също така, в аптеките можеш да намериш модерни и удобни парни инхалатори.
3. Увеличи влажността в дома си
Изследвания показват, че има причина сезонът на настинките и грипа да съвпада със зимата. Според проучване от 2009 г. Щатския Университет в Орегон, грипният вирус може да оцелее по-продължително време в условия на ниска влажност. Това увеличава шансовете за заразяване на по-голям брой хора. Когато е топло, въздухът задържа повече вода, което предизвиква усещането за повече влага. Според Джефри Шанан, ръководител на изследването, способността на грипният вирус да оцелява и да се предава от човек на човек е в пряка зависимост с влажността на въздуха. Един лесен вариант е да сложиш овлажнители в дома и в спалнята като превантивна мярка.
4. Движи се всеки ден
Изследванията показват, че редовното изпълнения на леки до умерени упражнения може да намали риска от настинка с една трета. В изследване, публикувано в сп.„Медицина и Наука“ през 2002 г., учени от Университета на Южна Каролина и Университета в Масачузетс изследват нива на инфекции в горните дихателни пътища сред 641 здрави неактивни и умерено активни възрастни от 20-70 за период от една година. Те откриват, че при умерено активните лица се наблюдават по-малко инфекции. Ползата от упражненията се усеща най-вече през есента и зимата. Тези, които извършват умерена физическа активност през това време понижават риска от настинка с 33%. Друго проучване показа, че при уседналите жени в постменопауза, които се разхождат пет дни в седмицата в продължение на 1 година, се наблюдава 50% по-малък риск от заразяване с настинки в сравнение с тези, които не се упражняват редовно. Така че, за да избегнеш простуда и грип, отивай на разходка в парка!
5. Провери нивата на витамин D
Нашите тела естествено произвеждат витамин D от слънцето. Изненадващо е обаче, че около 1 милиард души по света страдат от дефицит на витамин D.
Това е един от най-важните витамини за имунната система. В японско проучване от 2010 г., 340 деца са били следвани по време на грипния сезон. На половината от участниците са били дадени 1200 IU витамин D, а на другата половина - хапчета плацебо. Децата, които са приемали витамин D, се отличават с 40 % по-малък риск от заразяване с грип. Витамин D помага в борбата с инфекциите като цяло, а не само от грип.
Още по темата
6. Яж повече растителни храни
Диетата на растителна основа ще ти помогне да останеш здрав. Как? За разлика от храните от животински произход, тези на растителна основа са богати на фитонутриенти, които играят ключова роля за поддържането на здрав и силен организъм и оказват ценна подкрепа за предотвратяване на болести. Според проучване, публикувано в американски вестник по клинично хранене, фитонутриентите доказано намаляват риска от рак и сърдечно-съдови заболявания. Освен това, плодове, като папая и ананас, съдържат протеолитични ензими, които помагат за разграждане на отпадъците от инфекции, унищожени вътре в организма. Освен диета, богата на плодове и зеленчуци, лекарите препоръчват сурови храни и прясно изцедени сокове.
7. Използвай подправки с противовъзпалително и антибактериално действие
Ще се изненадаш от броя на алтернативните средства за защита на имунната система и здравето на организма, което можеш да намериш в кухнята си. Две от най-ефективните подправки в това отношение са чесън и куркума. И двете имат изненадващи качества, които се простират по-далеч от добавянето на характерен вкус към храната. Чесънът, например, има анти-микробни свойства. Куркума, подправка, популярна в индийската кухня, е позната като мощно противовъзпалително средство. Прибави тези две съставки към ястията си и се възползвай от натуралния им ефект в подкрепа на здравето.
8. Мий ръцете си често и не пипай лицето си
За да се разболееш, вирусите (грип) или бактериите (настинка) трябва да влязат в организма, а за тях няма по-лесен начин да го направят от отва да нахлюят през очите, носа или устата. Всеки път, когато докосваш лицето си с мръсни ръце, шансовете да се заразиш от нещо се увеличават. Средностатистичекият човек пипа лицето си около 16 пъти на час, което означава 16 пъти по-голям шанс от заразяване. Това енещо, което лесно може да се избегне. Тъй като вирусите и бактериите не са видими за човешкото око, най-добрата превантивна мярка е честото миене на ръце и ограничването на контактът им с лицето. Мой ръцете си със сапун и вода възможно по-често и дръж саниранен почистваш гел под ръка когато си на път.
9. Изолирай кихането
увери се, че покриваш устата си всеки път, когато кихаш или кашляш, за да избегнеш разпространяването на микробите върху други хора. Още по-добръ вариант е да прикриваш уста със салфетка или нещо друго, което можеш да изхвърлиш веднага след. По тозин начин ще предотвратиш появата на допълнителни микроби по ръцете си и разпространяването им върху повърхностите, които докосваш.
10. Открий ползите на мед от манука
Добавянето на малко мед от манука, вид чаен храст, към горещ чай, сок или овесени ядки, ще ти помогне да се пребориш с инфекциите. Известно е, че медът, като цяло, има антимикробни свойства, но последните изследвания показват, че антибактериални свойства на меда от манука са още по-добри. Според изследовател от Университета по технологии в Сидни този вид мед е най-ефективен за спиране на развитието на всички бактерии. Колкото по-малко е обработен медът, толкова по-силни са неговите антибактериални свойства.
11. Не забравяй да се хидратираш
Това е първото нещо, което всеки лекар ще ти каже още при първите признаци на настинка или грип: „Пий много течности". Водата поддържа функционирането на целия организъм и му помага да се прочист от всикчо ненужно.