Днес в предаването „На кафе” с Гала по Нова телевизия гост бе д-р. Мария Папазова, която говори за действието на екстрактаХуперзин А. Хуперзин А е естествен сескитерпен алкалоид, извличан от азиатската билка Huperzia serrata. Среща се и в други видове Хуперзия, но в по-малки количества (H. elmeri, H. carinat, and H. aqualupian).
Научните тестове доказват, че съединението е мощен ацетилхолинестеразен инхибитор и NMDA рецепторен антагонист, предпазващот разпад невротрансмитераацетилхолин, който има ключово значение за подобряването на сетивните възприятия, паметта, задържане на вниманието, способността за научаване.
Още по темата
Множеството клинични изпитания доказват, че хуперзин А подобрява когнитивния дефицит, има способност да намалява оксидативния стрес и да предпазва митохондриите. Освен при здрави хора, от няколко години, Хуперзин А е изследван и като възможно лечение на заболявания, характеризиращи се с невродегенерация, включително болестта на Алцхаймер. Няколко изследвания през 2013 година доказват, че той може да окаже известна помощ при такива неврологични заболявания.
В сравнение с други съединения със сходно действие, хуперзин А преминава по-успешно през кръвно-мозъчната бариера, показва по-висока бионаличност при прием през устата и има по-продължително действие като инхибитор.
Действия и предимства на Хуперзин А:
- абсорбира се изключително бързо
- разпространява се широко и ефективно в организма
- елеминира се с умерена скорост след прием през устата
- подпомага мозъчната дейност
- засилва когнитивните способности
- повишава способността за научаване
- предпазваот загуба на памет
- повлиява благоприятно невродегенерационни заболявания
За още по-добър ефект, Хуперзин А може да бъде приеман в комбинация с:
- Диметиламиноетанол (DMAE)
- Omega-3 мастни киселини
- Комплекс витамини от група В
- Екстракт от гинко билоба
- Аминокиселината л-тирозин
Клиничните проучвания, проведени в някои азиатски страни, обобщават извода, че алкалоидът не притежава токсични качества и значително и ефективно подобрява паметта при възрастни със склонност към забравяне. Благоприятни резултати са отчетени и при пациенти с Алцхаймер и съдова деменция.
Ето и записът от цялото предаване "На кафе" с Гала и д-р. Мария Папазова:
СИЛА БГ Тийм!