Витамин B3, един от витамините от B - комплекс, наскоро стана обект на проучване от Университета Калифорния вЪрвин. Изследванията разкриха способността му да обръща хода на болестта Алцхаймер при лабораторни мишки.
Форми на витамин B3
Първо, важно е да се отбележи, че в горепосоченото изследването е използван ниацинамид (витамин B3), a не „простата“ форма на B3 - ниацин. Този витамин, известен основно като ниацин, на практика съществува в две различни форми със значително различаващи се характеристики. Едната е ниацин или никотинова киселина, а втората е ниацинамид. Ниацин е известен с предизвикване на зачервяване при прием в големи дози, както и със способността да намалява холестерола в кръвта. Той се използва и като компонент при високоефективни детоксикационни програми, включващи терапия със сауна.
Ниацинамид, от друга страна, не предизвиква зачервяване, независимо от дозировката, но не води и до намаляване на нивата на холестерол. Въпреки това, той лесно се превръща в ензим, наречен НАДХ (никотинамид-аденин-динуклеотид), необходим за метаболизма и производството на енергия. Подобно на другите витамини, човешкият организъм е в състояние да произведе сам ниацинамид, използвайки триптофан като изходен материал. Триптофан е аминокиселина, която тялото използва за производство на серотонин, основен невротрансмитер, отговарящ за настроенията, понякога наричан „химичния елемент на щастието”. Поради честия недостиг на триптофан в организма, приемът на ниацинамид може да запази неговата концентрация, необходима за производство на серотонин. Като резултат, ниацинамид се характеризира с комплексно влияние върху организма и мозъчната функция, както и с широк спектър от ползи.
Алцхаймер и Ниацинамид
Може би сте забелязали, че в момента много сайтове рекламират ниацинамид като лечебно средство срещу Алцхаймер, макар изследването да е било проведено върху мишки, генетично програмирани да развият болест, подобна, но не идентична с тази, която се наблюдава при хората.
При хората, Алцхаймер се появява на късен етап от живота и в научните среди болестта се свързва все повече с токсините в околната среда. Ясно е, че тя не се дължи на генетична обремененост, тъй като при повечето случаи болестта няма предишна история в семейството, въпреки че определени гени играят роля в това отношение (както и във всеки аспект от здравето). Дори привържениците на генетичната теория за болестта с готовност признават, че досега са открити единствено гени, които увеличават риска от възникване, но не предизвикват болестта, а действителната причина се крие в околната среда.
Най-обещаващият факт от извършеното проучване не се състои в способността на ниацинамид да лекува болестта при мишки, тъй като не е известено дали ще има същия ефект върху хора, а че дори при здрави мишки, третирани с витамина се наблюдава забележително подобрение на паметта.
Други изследвания предполагат, че Алцхаймер е свързан с нарушения на кръвната захар. Това не противоречи на твърденията за възпалителните процеси, тъй като проблеми със захарта могат да причинят възпаление в цялото тяло, включително и в мозъка. На практика, някои учени отиват толкова далеч, че възприемат Алцхаймер като „Диабет на мозъка”.
Ниацинамид е известен със способността да преминава лесно в мозъка през така наречената кръвно-мозъчна бариера, естествена защита, която регулира елементите преминаващи в органа. В резултат, ниацинамид вероятно би оказал същия противовъзпалителен ефект. Това е един от начините за проява на неговото благоприятно влияние върху Алцхаймер, който според ново изследване, се развива в резултат на възпаление на мозъка. В допълнение към тази болест, аутизмът и ХРНВ (Хиперкинетично разстройство с нарушение на вниманието) също често са асоциирани с подобно възпаление.
Артрит, болки в ставите и Ниацинамид
Една малко позната полза от ниацинамид е ролята му на мощен противовъзпалителен агент. На практика, от 50 години е известно, че ниацинамид ефективно облекчава болката при артрит, без да се наблюдава токсичност и с редки странични ефекти.
Диабет/Метаболитен синдром и Ниацинамид
Друго, много по-често срещано състояние, което позитивно се повлиява от ниацинамид, е известно като метаболитен синдром. При него частично се наблюдава нарушение в нивата на кръвната захар, което не е достатъчно голямо, за да се забележи лесно, както при диабет, но е почти толкова разрушително за здравето. В повечето случаи, то се характеризира с увеличаване на телесната маса в средната част на тялото.
Строгата диета играе основна роля за регулиране на кръвната захар и ниацинамид би могъл да помогне и в този случай, тъй като демонстрира способност да подобрява глюкозния метаболизъм, да стимулира производството на клетъчна енергия и дори да подобрява периферното кръвообращение.
Ниацинамид и директното му влияние върху мозъка
Най-съществените ползи от ниацинамид се свързват с директното му влияние върху мозъка. Това въздействие е открито за първи път от Ейбрахам Хофър, доктор по медицина, през 70-те години на миналия век. Той не само открива положителните ефекти, но ги доказва в редица изследвания, отдавна забравени в полза на патентованите лекарства на фармацевтичната индустрия.
Др. Хофър е принадлежал към самопровъзгласила се група от „ортомолекулярни психиатри.” Ортомолекулярен е дума, създадена от тях, въз основа на гръцките "орто" (прав или нормален) и молекулярен, отнасящ се до естествените молекули в тялото или мозъка. В основни линии, тези лекари се интересували от балансиране на нивата на хранителните елементи в мозъка за достигане на оптимално здраве. Днес са останали много малко подобни лекари, въпреки че все още съществуват и могат да бъдат открити или да се прочете за тях.
Шизофрения, биполярно разтройство и Ниацинамид
Др. Хофър е работел с млади възрастни с шизофрения, както и с деца, страдащи от биполярно и поведенческо разстройство. Той открива, че когато дава на тези пациенти високи дози ниацинамид, те се възстановяват в значителна степен, а други показват голям напредък. Дозата трябвало да бъде внимателно определена и в някои случаи да се комбинира с витамин B6 и витамин C, но крайният резултат си заслужавал усилията. Странични ефекти, които се срещат често при прием на психиатрични лекарства и включват притъпяване на мозъка и промяна на личността, не се наблюдавали при консумация на тези витамини.
По-късно, при работа с хора, страдащи от безпокойство, се открива, че ниацинамид е еднакво полезен и в този случай. Въпреки че, други хранителни добавки също помагат за смекчаване на подобно състояние, ниацинамид винаги се оказва един от най или най-ефективният и със сигурност по-евтин вариант. Дори когато не облекчава напълно самостоятелно безпокойството, комбиниран с добавки като 5HTP, GABA, L-теанин и др., често предоставя ключа към пълния успех.
При възрастни, средната доза ниацинамид може да бъде в порядъка на 1,000 mg, три пъти на ден, без значение каква е причината за неговия прием. Въпреки, че тази доза обикновено е достатъчна, при някои хора се наблюдава нужда от по-голяма концентрация, а в редки случаи и значително по-големи количества. Срещат се и хора, при които се появяват странични ефекти при цитираната средна доза, а положителното влияние се проявява при нейното намаляване на половина или при консумация на много по-малки количества.
Дали този удивителен хранителен елемент ще се окаже чудотворното лекарство срещу Алцхаймер, биполярно разтройство и шизофрения остава да покаже бъдещето, но междувременно много от нас биха могли да се възползват от неговите разнообразни положителни ефекти в различна степен.