Случвало ли ти се е да ядеш някаква храна, само защото си разбрал, че е здравословна, а след това да разбереш, че изобщо не е подходяща за теб? Не се притеснявай, ако отговорът е "да". Рекламата и дезинформацията, които ни заобикалят превръщат всяка храна в изключително полезна и супер модерна, дори това да няма нищо общо с действителността. Все пак, не всеки има възможност да се консултира с диетолози и хранителни експерти и за това ние решихме да ти предложим малко повече информация по въпроса с полезните и вредните храни и как да ги различаваш:
Протеинови Барове
Протеиновите барове съдържат основно витамини и протеини и се предлата под формата на вкусни шоколадови десертчета. Те изглеждат като здравословна закуска и са подходящ заместител на хранене, но трябва да внимаваш за съдържанието им. Някои протеинови вафли съдържат повече мазнини и въглехидрати отколкото парче шоколадова торта Брауни. За да ограничиш излишните калории, следи етикета и търси десерт с не повече от 180 калории и 5 грама мазнини, който ти осигурява нминимум 5 грама фибри.
Сушени плодове
С повече от 100 калории в ¼ чаша, калории, можеш да си набавиш дневният прием само с похапване на сушени плодове. Вместо това, ние ти препоръчваме да се насочиш към пресни или замразени плодове. Така ще можеш да си позволиш по-голямо количество, ще се насладиш на храната максимално и определено ще поемеш по-малко калории.
Кисело мляко
Кисело мляко под всякаква форма е добър източник на калций и витамин D. За съжаление, някои марки са далече от оригинала и пълнят млечните продукти с излишни мазнини и захар. Най-добрият избор към твоя диетичен план би бил нискомаслен вариант, а вместо готови плодови млека, можеш сам да добавиш пресни плодове или мед и да получиш един страхотен, нискокалоричен десерт. Отличен избор е българското или гръцкото кисело мляко, което съдържа два пъти повече протеини и наполовина въглехидрати в сравнение с западноевропейските марки.
Маргарин
В битката между маслото и неговият изкуствен конкурент, натуралният продукт определено печели и това не е тайна. Всъщност, и двата варианта съдържат еднакъв брой калории, но маргаринът има повече транс мазнини, които едновременно повишават „лошия“ (LDL) холестерол и намаляват "добрия" (HDL) холестерол.
Повечето специалисти похранене препоръчват изцяло да се избягва консумацията на маргарин и да се избира масло с по-ниска калорична плътност. Това не само ще ти помогне да поддържат теглото си, но и ще намали риска от сърдечно-съдови заболявания.
Още по темата
Суши
Суши ролцата могат да те заблудатя, т.к. са доста плътни и изглеждат малки, но някои от тях са истински калорични бомби. Само една хапка може да съдържа над 500 калории. Ако искаш да опазиш талията си, избягвай ролца със следните съставки: крема сирене, настъргано сирене, майонеза, пикантен сос или дълбоко пържени.
Диетично фъстъчено масло
Мазнините в „диетичното“ фъстъчено масло, обикновено се заменят със захари, което води до същия общ брой калории, какъвто откриваме и в обикновеното, само че с два пъти повече въглехидрати. Ако трябва да избираш, препоръчваме ти обикновеното фъстъчено масло – мазнините ще ти осигурят по-голямо удоволствие и усещане за ситост и в крайна сметка ще изядеш по-малко количество.
Нискокалоричен дресинг за салата
Само с две супени лъжици италиански дресинг можеш да си набавиш до 500 мг натрий, който ще вдигне рязко границата на кръвното налягане. Вместо да коснумираш готови дресинги, направи си свой собствен вариант с ниско съдържание на сол, например комбинация от балсамов оцет, лимонов сок и вкусни подправки като черен пипер, куркума и синапено семе.
Пуешко месо
Повечето хора, които искат да намалят излишните килограми, избират пуешко пред говеждо месо. И тук всичко е относително. Един пуешки бургер може да съдържа повече от 600 калории и 30 грама мазнини - и това е без напитка или гарнитурата. Следващият път, когато се чудиш, какъв сандвич да избереш, не се притеснявай за вида на месото, а просто ограничи количеството.