Акнето най-често започва през пубертета, когато се повишава рязко отделянето на андрогени (мъжки полови хормони). Те стимулират производството на кератин (вид белтък) и себум (секрет от мастните жлези). Ако себумът се отделя по-бурзо, отколкото може да премине през порите, появява се пъпка. Излишната мазнина прави порите лепкави и създава предпоставки за задържането на бактерии в тях. Образуват се черни точки, в които себумът се свързва с кожните пигменти и запушва порите. Ако люспи по повърхността на кожата се запълнят със себум, се появяват бели точки. В тежките случаи те се разрастват под кожата и се спукват и това разпространява инфекцията.
При все, че добрата грижа за кожата е важна в лечението на акнето, то не се дължи на нечистоплътност, а е по-скоро резултат от повишена активност на мастните жлези. От това заболяване страдат повече от 20 милиона тинейджъри, макар че акнето вече не засяга само тях, но и все повече възрастни. Докато при тинейджърите то най-често се появява по лицето и/или горната част на тялото, при възрастните то е ограничено до брадичката и челюстта и се появява по-малко на брой, но по-болезнени пъпки. Много жени страдат от предменструални обриви от акне, които се подтикват от отделянето на прогестерон след овулацията. Оралните контрацептиви, в които се съдържа много прогестерон, също могат да предизвикат появата на обриви. Наличието на кандидоза също може да причини хормонални промени, които карат черния дроб да призвежда нездравословни за себума вещества.
Фактори които допринасят за това състояние, са наследствеността, мазната кожа, хормоналния дисбаланс, месечния цикъл и кандидозата.
Още по темата
Кожата е най-големият орган на тялото. Една от неговите функции е да елиминира една част от токсичните отпадни продукти на организма чрез изпотяването. Ако в организма се съдържат повече токсини, отколкото черния дроб и бъбреците могат ефикасно да обработят, кожата поема и отделя останалото количество. Поради това някои лекари наричат кожата „трети бъбрек”. Когато токсините се отделят през кожата, те нарушават нормалния и интегритет. Това е отключващия фактор за много кожни заболявания, включително и за акне.
Кожата също „диша”. Ако порите се запушат, микробите, които са навлезли там и са довели до развитието на акне, предизвикват зачервяване и така се предапзват от бактериостатичното действие на слънчевите лъчи. Мръсотията, прахът, маслата и нечистотиите от замърсената околна среда запушват порит, но тези фактори могат да бъдат елиминирани чрез подходящо миене на кожата.
Хранителни вещества благоприятстващи борбата с акнето.
1 Ацидофилус – според указанията на опаковката – възстановява важни бактерии и предотвратява пристъпите на акне.
2 Хромов пиколинат – според указанията на опаковката – спомага за намаляване възпалението на кожата.
3 Есенциални мастни киселини (ленено масло) – според указанията на опаковката – Източник на есенциална гама-линоленова киселина, необходима за запазване на кожата гладка и влажна, възстановява увредени клетки и разтваря мастните натрупвания, блокиращи порите. Способства за излекуването.
4 Калий – 90мг. дневно – Недостигът му е свързан с акнето.
5 Витамин D3 - 400E дневно – подпомага излекуването и възстановяването на тъканите.
6 Чесън – 2 капсули 3 пъти дневно с храната – разрушава бактериите, стимулира функциите на имунната система.
7 Хлорофил – според указанията на опаковката – пречиства кръвта и предотвратява появата на инфекции.
8 Л-цистеин – 500мг. дневно на гладно – съдържа сяра, която е необходима за кожата.
9 Метилсулфонилметан (МСМ) – според указанията на опаковката – Повишава пропускливостта на клетъчните стени и помага на водата и хранителните вещества да достигнат свободно в клетките, а отпадаъците и тоскините – да излизат.
10 Лецитин – 1200мг. 3 пъти дневно преди хранене – Необходим за по-доброто усвояване на есенциалните мастни киселини.
Сила БГ Тийм