За много хора кориандър е основна билка. Безброй национални кухни разчитат на него като основна подправка. Но за някои кориандърът има вкус на сапун. Досега науката до голяма степен предполагаше, че това е само за тези, които не са свикнали с вкуса на кориандъра като деца, но сега излиза, че може да има генетично влияние.
В доклад, публикуван на 10 септември в Nature News, генетикът Николас Ериксон и колегите направили сравнение от две отделни проби от над 10 000 души, едната от хора от европейски произход, които заявили, че кориандъра има вкус на сапун, а другата - от хора от всякакъв генетичен произход, които са декларирали дали билката им харесва или не. Резултатът е корелация между нехаресването на кориандър и два гена, единият свързан с обонянието и друг, свързан с асоциирането на миризмата с вкус.
Това не е първият път, когато предпочитанието към кориандъра е свързано с генетиката. Едно проучване през май установи, че има отличително разделение между тези нации, където кориандъра е традиционно използвана билка и тези, при които е по-рядко. Неприязънта сред южноазиатци, испанци и жители на Близкия изток варира между три и седем на сто, а при хората от кавказки или африкански произход диапазонът е между 14-21 процента.
Новото изследване предлага намек какъв механизъм може да е определящ - голяма част от това, което ние преживяваме като вкус, е всъщност мирис, така че ако кориандъра мирише на сапун, той ще замени вкуса на билката в устата. Механизмът е подобен на проучването, при което е била открита подобна генетична връзка, която обяснява защо някои хора намират миризмата на месо за ужасяваща.
Изследването от май е открило единичен нуклеотиден полиморфизъм, свързан със "сапунения вкус". Сред гените на обонятелните рецептори е OR6A2, който има висока степен на свързване по отношение на някои алдехиди, които придават на кориандъра неговия характерен мирис.
Учените потвърждават, че съществува генетичен компонент на вкусовото възприятие и предполагат, че неприязънта към кориандъра може да произтича от генетични вариации на обонятелните рецептори. OR6A2 може да бъде обонятелен рецептор, който допринася за внушението за "сапунена миризма" от кориандъра в европейските популации.
Още по темата
Предимствата на кориандъра за здравето
- Мощни противовъзпалителни свойства, които помогат срещу симптоми на артрит
- Защитно средство срещу бактериална инфекция от салмонела в хранителни продукти
- Съдейства за увеличаване на холестерола HDL (добър вид) и намалява LDL холестерола (лошия вид)
- Облекчава стомашните газове
- Отблъсква инфекции на пикочните пътища
- Помага за намаляване на чувството на гадене
- Облекчава резките промени в настроението, свързани с менструацията и доказано намалява менструални спазми.
- Източник на фибри за храносмилателния тракт
- Източник на желязо, магнезий, полезен в борбата с анемия
- Облекчава диарията, особено ако е причинена от микробни и гъбични инфекции
- Насърчава правилната функция на черния дроб
- Намалява подуването
- Силни общи антиоксидантни свойства
- Дезинфекцира и спомага за детоксикацията на организма
- Стимулира жлезите с вътрешна секреция
- Помага при секрецията на инсулин и понижава кръвната захар
- Действа като естествено антисептично и антигъбично средство за кожни заболявания като гъбични инфекции и екзема
- Действа като отхрачващо
- Помага при конюнктивит, дегенерация на макулата и други стресови фактори върху очите
Сила БГ Тийм
Източници: wired.co.uk
"A genetic variant near olfactory receptor genes influences cilantro preference" - Nicholas Eriksson, Shirley Wu, Chuong B. Do, Amy K. Kiefer, Joyce Y. Tung, Joanna L. Mountain, David A. Hinds, Uta Francke