Освен полезно, здравословното хранене може да бъде и много интересно и разнообразно. Виж нашето предложение за нови осем супер храни, които намаляват риска от ракови заболявания, забавят процесите на стареене и увеличават енергийните нива в тялото. Заслужава си да преосмислиш менюто си и да ги включиш в дневната диета.
Кефир
Тази млечна напитка съдържа повече протеин и по-малко захар от киселото мляко, но включва същото количество пробиотици. Това, което я отличава от обикновените млечни напитки е пресечения, леко кисел вкус. Благодарение на концентрацията на полезни стомашно-чревни бактерии, кефир повишава имунната защита на организма и може да намали риска от рак на дебелото черво.
Съвет: Можеш да използваш кефир като заместител на кисело мляко в дресинги за салата или шейкове. Тази напитка се получава чрез специфичен процес на ферментация и може да се приготви от всякакъв вид мляко – краве, козе, овче, кокос, ориз или соя.
Джикама
Този приятно сладък и хрупкав вегетариански корен съдържа инулин, вид фибра, която намалява коремните мазнини и действа като пробиотик за насърчаване на полезните бактерии в червата. Същевременно, джикама е отличен източник на витамин С, който стимулира производството на колаген и изглажда бръчките.
Съвет: Добави сварени или сурови корени в салата със зеле и моркови, задушени заеленчуци, такос и салати.
Чиа
Една супена лъжица от тези вкусни и уникално полезни семена съдържа същото количество фибри колкото цяла купа с овесени ядки, плюс калций за здрави кости и Омега-3 незаменими мастни киселини за здравето на сърдечно-съдовата система. Освен това, чиа е отличен източник на желязо, дефицитен минерал при голяма част от жените.
Съвет: Опитай чиа в комбинция с мюсли и зърнени закуски, салати и супи, а също така за сгъстяване на кремове или като добавка към китайски заеленчуци. Имай в предвид, че семената от чиа поглъщат течностите и придобиват желирана текстура.
Кълнове
Кълновете от брюкселско зеле съдържат до 50 пъти по-голямо количество от противораковата съставка сулфорафан, отколкото зрелите стъбла, като са лишени от специфичния вкус на този зеленчук.
Съвет: Можеш да ги добавиш към сандвичи, дюнери, пици, печени картофи, яхнии, задушени зеленчуци и почти всичко останало, за което може да се сетиш. Опитай различни видове кълнове.
Черен чесън
Процесът на ферментация придава на чесъна специфичен карамфилено-карамелов вкус и повишава концетрацията на естествени антиоксиданти - почти двойно в сравнение с пресни скилидки.
Тези съединения помагат за понижаване на холестерола и имат изявени противоракови свойствая. Още едно предимство на черния чесън в фактът, че той няма характерния остър мирис.
Още по темата
Съвет: Опитай го във фондю, сосове, пица, а защо не бисквити, сладки и торти.
Кафяви морски водорасли (келп)
Келп е мощен съюзник в борбата с рак на гърдата. Този вид кафяви морски водорасли е изключителен източник на витамин K, калций и други важни хранителни вещества. Освен това, келп съдържа естествени алгинатни фибри, които спират усвояването на мазнините и го превръщат в чудесно допълнение към всяка диета за намаляване на тегло.
Съвет: Можеш да добавиш келп на прах към смес за кюфтета или супи. Листата са здравословна, нискокалорична алтернатива на арабските питки за сандвичи и дюнери!
Хранителна мая
Тази мая е продукт на едноклетъчни организми, които се хранят с меласа, но за ралика от обикновените дрожди не се размножават. Само една порция от нея съдържа невероятните 9 грама наситени протеини и осигурява повече от една дневна доза В витамини, за да стимулира енергийните нива в тялото, да неутрализира стреса и да намали риска от хронични заболявания.
Съвет: Можеш да добавиш този продукт към почти всичко - картофи, тестени изделия или бъркани яйца.
Ечемик
Този сладък, вкусен зърнен продукт е богат на ниацин, който е особено важен за здравето на косата и кожата. Освен това, ечемикът съдържа растителни лигнани с противоракови свойства. Още един плюс е високата концентрация на разтворими фибри, които поддържат здравословните нива на холестерол и по този начин намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания.
Съвет: Опитай го като заместител на макаронени изделия, ориз или овесена каша.