Съветите в тази статия са подходящи за всички тийнейджъри, които искат да се занимават с фитнес и да достигнат максимума на възможностите си. За разлика от възрастните при тийнейджърите костната система все още расте и е необходима енергия за растежа на организма и костите. Мускулите се удължават и докато скелета не спре да расте трудно се постига плътност. Другата основна разлика е по-бързата обмяна на веществата при тийнейджърите. Но и възрастните и тийнейджърите се влияят по един и същ начин от стреса, нуждаят се от правилно хранене и достатъчно време за възстановяване. За успешен старт, трябва да се съобразиш с тези особености на възрастта.
Фитнес съвети за 11-13 годишни
Тогава настъпва пубертетът. Момичетата порастват изведнъж през тези години, но при момчетата растежът идва малко по-късно. В тази възраст може да се запознаеш с основите на фитнеса, но преди 11 няма да имаш достатъчно хормони, за да постигнеш мускулна маса. В тези години може да тренираш редовно, но времето и интензивността трябва да се ограничават.
- Не тренирай с тежести повече от 4 дни в седмицата.
- Научи правилната техника на изпълнение на упражненията.
- Не прави повече от 8 серии за мускулна група и прави умерени до високи повторения (10-15).
- Храни се здравословно, с естествена жива храна, защото ако сега натрупаш подкожни мазнини, по-късно ще имаш проблеми с премахването им.
- Прием на витамини и минерали.
- Тъй като хормоните се освобождават най-много по време на сън, задължително спи от 8 до 10 часа през нощта.
Фитнес съвети за 14-18 годишни
В гимназията са годините, в които мускулите и скелетът израстват бързо.
За променящия се организъм е изключително важно да се храни правилно и да има достатъчно време за почивка. Това е времето, в което младият човек се адаптира към пълна фитнес програма. Следвай тези съвети, ако си в тази възраст:
- Научи всичко за тренировките и храненето.
- Ако си под 16 прави тренировки за начинаещи, ако си на/над 16 и си тренирал повече от 1 година - за средно напреднали. Внимавай за броя повторения и правилната техника.
- Ако си начинаещ може да тренираш и в къщи. Ако си от напредналите, ще ти бъдат нужни уредите на фитнес зала.
- Набавяй си достатъчно калории, за да осигуриш растежа на мускулите и костите.
- Нужните хранителни добавки са суроватъчен протеин, минерали и витамини.
- Сънят да е поне 8 часа.
Фитнес съвети за 19-21 годишни
Когато започнеш университета, скелетът ти вече забавя своя растеж, а метаболизмът ти е на върха си или много близо до върха. В тази възраст е време за много тренировки и изграждане на мускулна маса. Съветите ни в този период са:
- Обърни внимание на комбинираните упражнения със свободни тежести, т.е за да покачиш маса са ти нужни упражнения като клек, гребане с щанга, мъртва тяга, преси от лег и полулег.
- Всяка мускулна група тренирай не повече от веднъж на 4 дни.
- Добър режим за изграждане на мускули е този с много протеини, умерени въглехидрати и малко мазнини. Хранителните добавки, които са подходящи са: суроватъчен протеин, креатин, глутамин, витамини и минерали.
- Сън минимум 7 часа и половина през нощта.