Хората рядко търсим ключът към доброто настроение . в чинията.
Свикнали сме да получаваме максимална наслада от нещата, които са забранени или вредни.
Най-вкусният вредител – сладкото. А каква наслада дава само . не само докато го бленуваме, ами и по време на хапване. След това ...идва момента на съжаление – „Защо го изядох”, „Можех да мина и без това сладкишче” ..
Да бе, чували сме ги тези. И сме ги използвали дори!
Сладките храни са главен източник на серотонин.
Но какво всъщност представлява той?
Любимият на всички шоколад е един от най-добрите източници на серотонин. За да има пълноценно действие обаче, той трябва да бъде черен. Натуралният шоколад, който съдържа поне 70% какао е „извор” на серотонин.
Серотонинът - познат още като "хормон на щастието" е моноаминен невротрансмитер, който се синтезира в централната нервна система.
Играе важна роля при регулирането на агресивността, телесната температура, настроението, съня. Освен това той има отношение към остаряването, ученето и паметта.
Храните, от които човек може да си набави високи дози серотонин са бананите, шоколад, ядки, спанак, люти чушки.
Другото, което трябва да се отбележи е, че синтензът на серотонина започва с помощта на триптофан – естествен прекурсор на серотонина и ценна аминокиселина, която може да бъде открита в белтъците на храната.
Ниските нива на серотонин биха могли да бъдат причина за агресивно поведение, клинична депресия, мигрена.
Замисляш се, че за едно парченце блаженство, трябва да окъпеш фитнес залата в пот от усърдните опити да излекуваш болната си съвест.
Например, когато хапваме мармалад, нивата на кръвната захар в организма ни се повишава. Доказано е, че това е един от виновниците за промянята на настроенията, което понякога може да бъде доста коварно и драстично. За да избегнем тези промени, трябва да приемаме храни, богати на фибри, с балансирано количество въглехидрати, чист протеин и здравословни мазнини.
Но, преди всичко – нека кажем и няколко думи за захарта. Главната съставка, която прави онези вкусотии толкова привлекателни.
Та, що е то захар?
Захарта е натурален продукт, извлечен от природата, който дава сладкия вкус на храната. Въглехидратите са главният източник на енергия в човешкото тяло. Храните, богати на нишесте са хляб, ориз, паста и картофи, докато захар може да се открие главно в плодовете, зеленчуците и меда, както и в някой напитки.
Най-лесно се познава захарта по цветовете, което е индикация за сладките кристали в нея. Най-разпространена е т.нар. бяла захар. И тук сигурно ще изненадаме доста хора - захарта всъщност не е бяла. Тя е съвкупност от много кристали в различни цветове. Когато захарта се извлече от захарната тръстика или сока на захарното цвекло, остатъкът е тъмен сироп с изключително натрапчив и силен вкус, по-известен като „Mеласа”.
В бялата захар, тази меласа не се задържа, докато кафявата такава съдържа различно количество натурален сироп, който всъщност придава лекия карамелен вкус на съставката. Колкото повече меласа има в кафявата захар, толкова са по-големи кристалите на захарта, по-тъмен е цвета и е по-наситен вкуса. Количеството меласа не променя хранителните стойности на захарта, а единствено броя на витамините и минералите в нея.
Храна за настроение?
Всеки от нас е политал на крилете на блаженството, след като хапне малко сладко. Ако няма сладко в чинията, ставаме раздразнителни и вървим по ръба на нервността. Тези две крайности са добре познати на всички, но какво точно ни кара да сме усмихнати и щастливи, когато консумираме захарни изделия?
Причината да чувстваме глад за сладко е породена от глюкозните нива, които навлизат в клетките.
Още по темата
В началото на хранителния процес, преди храната да достигне кръвта, мозъкът изпраща сигнали до панкреаса за иницииране секреция на инсулина. Инсулина от своя страна ускорява движението на глюкозата и други хранителни съставки от кръвта до клетките, които имат нужда от гориво – като например, мускилите и нервните окончания, както и клетките, които складират вещества, като мазнини и други продукти.
По време на хранителния процес, храната навлиза в кръвообращението; инсулинът „разбърква” излишъка от хранителни вещества от кръвта до черния дроб или мастните клетки, така че запазва бързото ускоряване на глюкозата в кръвта.
По-късно, след като сме вече нахранени, глюкозата и хранителните вещества в кръвта започват да намаляват. Панкреасът намалява освобождаването на инсулин и увеличава секрецията на гликоген, което помага да се превърне съхраняваната енергия обратно в кръвната захар.
Да ядеш или не? Това е въпроса!
В днешно време е прието захарта и солта да бъдат наричани „Бялата смърт”. Широко разпространено е вярването, че използването им може да бъде сведено до минимум или дори изцяло премахнато от менюто ни.
Истината е някъде по средата – нито ще бъдем защитници на тези вещества, нито ще подкрепим отхвърлянето им. В крайна сметка не можем да избягваме захарта вечно. Дори без лъжичка мед, пакетче захар в кафето или блокче шоколад, „отмъщението на захарта” все някога ни застига. Захарта в плодовете или т.нар фруктоза влияе на тялото ни по начин, сходен на бялата захар.
Рецепта „Усмихни се!”
Бавните въглехидрати подобряват настроението ни, като активират отделянето на серотонин от мозъка – веществото, отговорно за доброто ни настроение. Процесът протича изключително бързо. Драстичното понижаване на серотонина може да предизвика сънливост, депресия и постоянна враждебност.
Приема на дадени храни може да предизвика изключително приятни усещания, но в някой случай, за съжаление и депресия. Например, кофеинът и шоколадът доставят на организма моментно ободряване и освежаване и стимулират мотивацията и енергията. Обогатени освен със захари и мазнини, тези съставки имат и полезни антиоксиданти, наречени флаваноли.
Според редица изследвания, тези антиоксиданти допринасят за „лошия” холестерол LDL, който е отговорен за запушването на всички артерии.
Чистото какао остава на челна позиция в класацията за най-високите нива на флавоноли, докато млечният шоколад остава на заден план.
Връзката между храната не е тема табу. Тя не е черна. Не е с цвета и на кафявата захар. Човек е храната, която приема.
С тази статия не искаме да взимаме крайна позиция във вечния спор за сладките храни. Тайничко, в някой тъмен ъгъл, ние също се правим щастливи с парченце наслада с вкус на шоколад.
Ние знаем, че обичаш сладкото - но защо не заместиш вкусната шоколадова вафла, която съдържа ужасно много калории, с протеинова такава?
Те имат същия страхотен вкус, но за разлика от обикновените сладкиши, съдържат много по-малко мазнини и са супер здравословни!
Fit Spo Slim съдържа 50% протеин в един бар! Това го прави изключително препоръчителен за всеки, който балансира приема на въглехидрати и белтъчини!
Овкусен е със стевия, няма въглехидрати, които да влияят на кръвната захар в организма. Предлага се в два страхотни вкуса - шоко брауни и лешник!
Quest Bar от Quest Nutrition e вкусен и хранителен протеинов бар, лесен и удобен начин да направиш живота си малко по-вкусен, пък и същевременно - полезен и здравословен!
Предлага се в цели 20 вкуса - ванилия, плодови, шоколадови, канелени, с курабийки, бадемови, Quest Bar-овете са твоят начин да заместиш нездравословното и калоричното с полезното!
Whey HT+Protein Bar от PHD Pharma е високопротеинов бар със страхотен вкус, който осигурява мощна доза от 30 грама протеин само в един десерт! Той ще подпомогне спортните си постижения и същевременно - ще ти помогне да останеш във форма!
Има и три страхотни вкуса - шоколад с фътъчено масло, двоен шоколад, курабийки с крем.
Zero Bar от Biotech USA е протеинов бар, с който си набавяш всички нужни съставки, и дори така желаното - кокосово масло. Продукта не съдържа захар, лактоза, глутен и аспартам! Има страхотен вкус и няма да съжаляваш, че подмина шоколада в кварталния магазин и го замени със Zero Bar!
Предлага се в 12 страхотни вкуса - изцяло плодови или шоколад в съчетание с 5 плода, кокос, бисквитки, капучино, марципан . изобщо, каквото ти хрумне! По един вкус за всеки ден!
Оставяме на теб избора какво настроение да сложиш днес в чинията си!
СИЛА БГ Тийм!