Учени и много спортисти от дълго време знаят, че чаша кафе преди тренировка подобрява постиженията, особено в спортове за издръжливост като бягане и колоездене. Кофеинът доказано увеличава мастните киселини, циркулиращи в кръвта, което позволява на трениращите да издържат по-дълго, тъй като мускулите им изгарят мазнините за гориво, запазвайки въглехидратите за по-късен етап. В резултат кофеинът, който е позволен съгласно правилника на Международния олимпийски комитет, е най-популярният стимулант в спорта. Повече от две трети от около 20 680 олимпийски атлети, изследвани в скорошен доклад, са имали кофеин в пробите си, като употребата му е най-висока сред трибойци, велосипедисти и гребци.
Но дали и как кофеинът влияе на други, по-малко аеробни дейности като вдигане на тежести или отборни спортове с много спиране и потегляне, като футбол или баскетбол? Изследователите от Университета на Ковънтри в Англия подбрали 13 здрави млади мъже и ги подложили на силова тренировка. Един час преди нея мъжете консумирали енергийни напитки без захар, съдържащи кофеин. Час преди друга тренировка те пили от същата напитка, но в безкофеинов вариант. Тогава мъжете изпълнявали стандартни упражнения като сгъвания, преси и клекове, в серии до отказ.
Умората настъпила много по-късно за тези, които приели кофеин. След поглъщане на кофеинова напитка мъжете извършили значително по-голям брой повторения на упражненията, отколкото при плацебо. Те също така чувствали по-малко умора по време на тренировка, и което е най-любопитно, заявили, че са нетърпеливи скоро да я повторят цялата.
"Открихме, че с кофеинова напитка хората се чувстват по-способни да проявят усилиe", казва Майкъл Дънкан, старши преподавател по спортни науки в Университета на Екзитър в Англия и водещ ръководител на изследването. "Те тренират по-усърдно и се чувстват повече психологически подготвени да тренират отново."
"Въпросът как кофеинът влияе върху физиологията и психологията на вдигащите тежести не е напълно изяснен.", казва д-р Дънкан. За разлика от спортовете за издръжливост, увеличеното разграждане на мазнини не би осигурило голяма полза в този вид упражнения.
Други експерименти показват възможното влияние на допълнителни механизми.
В изследване, публикувано миналия месец в Журнал за Приложна Физиология, изследователите помолили група от доброволци, които редовно играят отборни спортове, да направят изтощителна тренировка, симулираща физическите натоварвания по време на футболен или баскетболен мач. Такива спортове обикновено са свързани с внезапни спринтове и по-малко продължително бягане. Повечето усилие е анаеробно.
Още по темата
В теста доброволците се представят около 16% по-добре, ако са погълнал кофеинова капсула 70 минути преди тренировката. Оказва се и, че имат далеч по-малко калий в междумускулната течност. Калият участва в натрупването на умора по време на анаеробни дейности като екипен спорт и тренировки с тежести.
Същевременно кофеинът засяга мускулите, но изглежда има и поразителен ефект върху централната нервна система и върху тези части на мозъка, участващи в настроението, бодростта и двигателната координация по време на тренировка. В проучване, публикувано в британско списание по спортна медицина, футболисти дриблират, водят и ритат топката по-точно, ако са приели кофеин, отколкото ако не са.
Всичко сочи голямата чаша кафе като идеалната предтренировъчна напитка. Но много въпроси остават без отговори. Не е установена най-подходящата доза кофеин, за да има ползи без нежелани странични ефекти като повишено кръвно налягане или нервност. В горното изследване доброволците консумират еквивалента на повече от пет големи чаши сварено кафе преди тренировка. Но към вашите фитнес съоръжения може би трябва да прибавите и мъг за кафе.
Сила БГ Тийм
Източник: NY Times
Вижте още: За ползите и вредите от кафето
Сила БГ Тийм
Източник: NY Times
Вижте още: За ползите и вредите от кафето