сила бг магазин
сила бг медия
»
»
Нахут - за какво е полезен?

Нахут - за какво е полезен?

 
Нахутът (още леблебия и страгали) е бобово растение и един от най-старите култивирани зеленчуци. Той е част от индийската, средиземноморската и кухнята на Близкия изток. В миналото го считали и за афродизиак.
 
Нахутът е вкусно бобово растение, богато на много хранителни вещества. Ако досега не сте го опитвали, то след като прочете какви са ползите му за здравето, със сигурност ще ви се прииска да го добавите към менюто си.
 
Нахутът е източник на въглехидрати. Ако искате да имате изчистени и големи мускули, заменете ориза и зърнените храни в диетата си с нахут. 1 чаена чаша от зрънцата съдържа 45 гр бавни въглехидрати и 12 гр фибри.
 
Освен богата на фибри, леблебията е съдържа и доста витамин В6, който е важен за повишаване производството на серотонин. В случай че страдате от безсъние, добавете нахутени зърна към супи, салати и основни ястия.

 
Протеини
 
Чудесен източник на белтъчини сравним с този в месото и млечните продукти, но без холестерол и наситени мазнини. Вегетарианците и веганите трябва да го включват в храненето си. 1 чаена чаша осигурява около 27% от дневната нужда от протеин. Леблебията не съдържа всички аминокиселини необходими за добро здраве, затова комбинирайте с други източници - ядки, пълнозърнести, млечни, яйца или месо.
 
Фибри
 
Както и останалите бобови растения, нахутът е богат на диетични фибри (разтворими и неразтворими). Разтворимите фибри спомагат за намаляване на холестерола. Неразтворимите помагат при запек и други храносмилателни проблеми. 1 чаена чаша от нахут осигурява 1/3 от дневната препоръчителна доза фибри за мъжете и 1/2 от нея за жените. Като всяка храна богата на фибри, спомага за контролиране на нивата на кръвната захар.

 
Магнезий
 
Нахутът съдържа значително количество от минералът магнезий. Магнезият играе важна роля в производството на енергия. Помага на тялото да се справи с оксидантния стрес. 1 чаена чаша съдържа 1.7 мг магнезий, приблизително 94% от дневния прием за жени и 74% за мъже.
 
Фолиева киселина
 
Добър източник на фолиева киселина - важна за бременните жени. 1 чаена чаша нахут съдържа 70% от препоръчителна дневна доза за възрастни.
 
Леблебията е храна богата на желязо.
 
100 грама сготвен нахут съдържа: 164 калории, 8.86 гр протеини, 2.59 гр мазнини, 27.42 гр въглехидрати, 7.6 гр фибри, 2.89 мг желязо, 48 мг магнезий, 291 мг калий, 172 мкг фолиева киселина и др.
 
Сушен/консервиран нахут
 
Купувайте сушен или консервиран нахут. Вторият е много удобен, защото въпреки процеса на консервиране нахутът запазва повечето си хранителни вещества. Количеството фибри и протеини е по-малко. Предимство на сушения нахут е че съдържа повече фолиева киселина в сравнение с консервирания. 
 
Съхранение
 
Веднъж сготвен нахутът може да се съхранява в хладилника за 3-4 дни. Сушената леблебия съхранявайте на сухо, хладно място, далеч от пряка слънчева светлина около година.

 
Приготвяне
 
За да намалите съдържанието на сол, измийте нахутът преди приготвяне. Сушени зърна накиснете във вода за една нощ.
 
Внимание
 
Нахутът съдържа значително количество пурини. Не се препоръчва, ако страдате от бъбречни проблеми или подагра. Хора, които са чувствителни към сулфити пък може да усетят ускорено сърцебиене, главоболие и дезориентация, след като ядат леблебия.
 
 
Препоръчани продукти в подкрепа на здравето
Ако тази статия ви е харесала, моля гласувайте за нея
Коментари
2016-06-03 | 19:48:49
Лилияна
Какво губи при пекане нахута отвсичките вещества ,които се изброяват по-горе?
ДОБАВИ КОМЕНТАР
Име/Прякор *
Твоят E-Mail *
Коментар *
Реклама
Последни коментари
Не че съм заклет фитнес маниак, основно тренирам други спортове, но не ра ...
Не напразно Amix Nutrition ми е, любимата марка ! Просто The Best
Уникални както винаги
Интересно

"Акнето най-често започва през пубертета, когато се повишава рязко отделянето на андрогени (мъжки полови хормони). Те стимулират производството на кератин (вид белтък) и себум (секрет от мастните жлези). Ако себумът се отделя по-бурзо, отколкото може да премине през порите, появява се пъпка. Излишната мазнина прави порите лепкави и създава предпоставки за задържането на бактерии в тях. Образуват се черни точки, в които себумът се свързва с кожните пигменти и запушва порите."

Реклама
Copyright © 2007 - 2025 silabg.com