Мозъкът има специфични хранителни изисквания, които му помагат да изпълнява своите функции. Този орган има нужда от глюкоза като източник на енергия. Различни витамини и антиоксиданти предпазват мозъка от увреждане, а някои витамини и мастни киселини оказват важна подкрепа за функциите на мозъчните клетки. Най-добрите храни за мозъка съдържат всички важни хранителни вещества в лесносмилаема форма.
Пълнозърнести храни
Приготвени и смляни зърнени храни като пшеница, овес, ечемик и просо, представляват здравословни въглехидрати, които се разграждат бързо, за да осигурят на организма глюкозна захар. Удобен и вкусен начин за консумация на пълнозърнести храни е печен хляб, въпреки че бисквитите и зърнените закуски също могат да бъдат токова хранителни и полезни. Редица научни статии посочват глюкозата като основното гориво за мозъка, като необходимата дневна доза е минимум 100 грама въглехидрати. Това количество ще осигури достатъчно глюкоза, за да стимулира мозъчните функции. Пълнозърнестите храни също така са добър източник на витамини от групата В, селен и разтворими фибри. Разтворимите фибри могат да регулират нивата на холестерол в кръвта и по този начин да намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания и увреждане на мозъка, като инсулт.
Мазните риби
Мазните риби - като сьомга, скумрия, риба тон, херинга и сардини - са богати източници на незаменими мастни киселини. Може би най-важните от тях са Омега-3 мастни киселини, които са от съществено значение за функциите на мозъка и нервната система. Едно проучване в "Биохимични, физиологични и молекулярни аспекти на човешкото хранене" сочи, че Омега-3 мастни киселини са необходими за синтеза на миелин, защитната обвивка на нервите, която дава възможност за бърз поток на мозъчните импулси. Освен това, Омега-3 мастни киселини играят решаваща роля за поведенческите и познавателни способности. Техният дефицит се свързва с развитие на депресия, дислексия и дефицит на вниманието.
Плодове, богати на антиоксиданти
Боровинките са особено богати на антиоксиданти, които защитават кръвоносните съдове и мозъка от окислителния стрес, създаден от свободните радикали.
Един от тези антиоксиданти е витамин Е, който може да предотварти намаляването на когнитивните способности с напредването на възрастта. Изследване, проведено от учени от Университета на Барселона, Испания, публикувано в "Nutritional Neuroscience" през 2005 г. доказва, че диети, богати на боровинки, значително подобряват на умствения капацитета, паметта и двигателните умения на застаряващите плъхове. Освен това, те посочват, че антоцианини в боровинките насърчават растежа на нови неврони в областта на амигдалата на мозъка.
Още по темата
Ядки и семена
Много ядки и семена са отлични източници на протеини, минерали, витамин Е, Омега - 6 мастни киселини и някои незаменими аминокиселини. Пример за това са тиквените и сусамови семена, които се отличават с висока концентрация на тирозин, необходим елемент за синтеза на аминокиселината допамин. Допамин е невротрансмитер, който регулира настроението и координацията на движенията. Други ядки и семена са чудесен източник на витамини от група В. Информация, публикуван във " Витамини: Основни аспекти на храненето и здравето" твърди, че е витамин B-6 е необходим за да производството на допамин и серотонин, които са от съществено значение за комуникацията между невроните. Фолиевата киселина е необходима за поддържане на паметта и концентрацията. Витамин В-12 се свързва с оптимизиране на мозъчната дейност, а неговият дефицит води до много симптоми, подобни на болестта на Алцхаймер. Списъкът със здравословни ядки и семена включва орехи, бадеми, кашу, лешници, лененото семе и слънчогледово семе.
Доматите
Съществуват множество доказателства, че ликопен, мощен антиоксидант, който се среща в доматите, защитава клетките от вредното въздействие на свободните радикали и ги предпазва от увреждане, което може да доведе до деменция и по-специално болест на Алцхаймер. Други плодове и зеленчуци с подобно антиоксидантно действие са авокадо, нар, броколи и спанак.