Сред храните с най-голямо процентно съдържание на протеини са телешкото и пилешкото месо, рибата, и в частност риба тон, белтъците на яйцата, млечните продукти, бобовите растения, а с най-голямо съдържание са ядките. Белтъчините са основното гориво за човешкото тяло и изпълняват някои от най-важните функции в организма – структурна, двигателна, транспортна и други. Самите белтъци се състоят от 20 свързани помежду си аминокиселини, подредени в точно определен ред.
Културизмът и протеините вървят ръка за ръка още от зората на индустрията с хранителни добавки. Без тях градежът на мускулите е доста бавен, поради простата причина, че не всеки човек е способен да яде по толкова храна, колкото е нужна, за да си набави необходимото количество белтъчини. На пазара, най-често срещаните протеини са тези с животински произход, защото в тях се съдържат всичките девет основни аминокиселини. Такива протеини се наричат още „пълни”.
Нека разгледаме няколко от най-често срещаните видове:
На първо място можем да поставим суроватъчният протеин. Той е възможно най-евтиният протеин срещан на пазара, защото се получава чрез изпълнението на изключително лесна процедура. Просто се филтрират белтъчините. Този процес е бърз и евтин, но за сметка на това изходният продукт съдържа известно количество мазнини и лактоза, но все пак свойствата се запазват.
Друг вид протеин е яйчният. Характерен е с това, че е пълноценен източник на аминокиселини за човешкото тяло и има относително бързо време за усвояване от организма – 2-3 часа. Този вид протеин, както може би се досещате от името му, се извлича от белтъците на яйцата.
Още по темата
Последният от най-разпространените видове протеини е казеинът. Той има доста бавно време за разграждане. Така аминокиселините се усвояват много бавно от тялото, но пък за сметка на това доста по-продължително отколкото при другите хранителни добавки. Това го прави доста подходящ за прием в нетренировъчни дни или вечер преди лягане. Казеинът се съдържа в прясното мляко. Извлича се като се отделя от калцият, с който е свързан.
Има различни начини за прием на протеини и всеки от тях е съобразяван с конкретната диета и телосложение на трениращия. Златното правило за прием обаче е 2,2 грама за 1 килограм тегло, т.е. ако тежите 60 кг, то трябва да приемате средно дневно по 132гр. белтъчини. Най-добрият начин за прием за протеин е с прясно мляко. Така вие не само, че ще си осигурите допълнително белтъчини със самото мляко, но и ще се насладите на един приятен за небцето вкус, придаден от млечният шейк.
Неслучайно в културизмът протеините са спечели определението „крал на хранителните добавки”. Те изграждат човешките мускули и ако не си осигурявате достатъчно количество от тях, то всяка една тренировка би била напълно ненужна.